Jazda samochodem w Niemczech

Porada dla opiekunki

Często wymaga się od opiekunek posiadania prawa jazdy. Czy jednak w Niemczech prawo się różni od polskiego? Dowiedz się więcej...

Niemieckie przepisy nie różnią się niczym specjalnie od przepisów w Polsce, jednakże łamanie zasad jest karane znacznie bardziej surowo.

Kalkulator mandatów w Niemczech

Autostrady w Polsce są czymś nowym, jednakże w Niemczech to już powszechna droga transportu i generalnie nie obowiązuje tu ograniczenie prędkości. Mało kto jednak wie, że zalecana prędkość wynosi około 130 km/h, a przekraczanie dozwolonej prędkości zazwyczaj jest karane.
W razie wypadku zawsze należy zawiadomić policję, inaczej towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów szkody. 
Kupno auta w Niemczech nie stanowi problemu, jednak mieszkając tam, samochód trzeba zarejestrować w miejscowym urzędzie ruchu drogowego, tzw. Strassenverkehramt. 

Prawo jazdy i inne dokumenty.
Prawo jazdy wydane w Polsce zachowuje swoją ważność, o ile zostało wydane przed wyjazdem na dłuższy pobyt do Niemiec. Uwaga! Korzystanie z samochodu na polskich numerach rejestracyjnych przez osoby na stałe przebywające w Niemczech może powodować kłopoty z lokalnym fiskusem, tzn. można zapłacić karę. Auto z Polski powinno być przerejestrowane, ponieważ zgodnie z niemieckim prawem drogowym tu płaci się dość wysoki, obowiązkowy podatek drogowy, który w Polsce wliczany jest w cenę paliwa. Z tych pieniędzy współfinansowane jest też utrzymanie autostrad, za które - co w Europie jest rzadkością - osoby prywatne nie płacą. W Niemczech można swobodnie posługiwać się dokumentami wydanymi w Polsce, tj.: prawem jazdy, dowodem osobistym czy paszportem. W przypadku wyrabiania polskiego paszportu na terenie Niemiec, należy udać się z wnioskiem do najbliższego urzędu konsularnego. Procedura trwa około miesiąca i jest dość kosztowna. W zależności od rodzaju dokumentu, opłata wynosi koło 100 Euro.

ZALOGUJ SIĘ BY DODAĆ KOMENTARZ
Ubieranie chorego cz.1

Ubieranie chorego cz.1

Pielęgnowanie chorego

Czytaj
Mycie głowy chorego

Mycie głowy chorego

Pielęgnowanie chorego

Czytaj
Siadanie i wstawanie z opiekunem

Siadanie i wstawanie z opiekunem

Pielęgnowanie chorego

Czytaj


Agroturystyczne gospodarstwo z Krostkowa zaprasza na wypoczynek w urokliwej Dolinie noteci