Jazda samochodem w Niemczech

Porada dla opiekunki

Często wymaga się od opiekunek posiadania prawa jazdy. Czy jednak w Niemczech prawo się różni od polskiego? Dowiedz się więcej...

Niemieckie przepisy nie różnią się niczym specjalnie od przepisów w Polsce, jednakże łamanie zasad jest karane znacznie bardziej surowo.

Kalkulator mandatów w Niemczech

Autostrady w Polsce są czymś nowym, jednakże w Niemczech to już powszechna droga transportu i generalnie nie obowiązuje tu ograniczenie prędkości. Mało kto jednak wie, że zalecana prędkość wynosi około 130 km/h, a przekraczanie dozwolonej prędkości zazwyczaj jest karane.
W razie wypadku zawsze należy zawiadomić policję, inaczej towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów szkody. 
Kupno auta w Niemczech nie stanowi problemu, jednak mieszkając tam, samochód trzeba zarejestrować w miejscowym urzędzie ruchu drogowego, tzw. Strassenverkehramt. 

Prawo jazdy i inne dokumenty.
Prawo jazdy wydane w Polsce zachowuje swoją ważność, o ile zostało wydane przed wyjazdem na dłuższy pobyt do Niemiec. Uwaga! Korzystanie z samochodu na polskich numerach rejestracyjnych przez osoby na stałe przebywające w Niemczech może powodować kłopoty z lokalnym fiskusem, tzn. można zapłacić karę. Auto z Polski powinno być przerejestrowane, ponieważ zgodnie z niemieckim prawem drogowym tu płaci się dość wysoki, obowiązkowy podatek drogowy, który w Polsce wliczany jest w cenę paliwa. Z tych pieniędzy współfinansowane jest też utrzymanie autostrad, za które - co w Europie jest rzadkością - osoby prywatne nie płacą. W Niemczech można swobodnie posługiwać się dokumentami wydanymi w Polsce, tj.: prawem jazdy, dowodem osobistym czy paszportem. W przypadku wyrabiania polskiego paszportu na terenie Niemiec, należy udać się z wnioskiem do najbliższego urzędu konsularnego. Procedura trwa około miesiąca i jest dość kosztowna. W zależności od rodzaju dokumentu, opłata wynosi koło 100 Euro.

ZALOGUJ SIĘ BY DODAĆ KOMENTARZ


Agroturystyczne gospodarstwo z Krostkowa zaprasza na wypoczynek w urokliwej Dolinie noteci